Голові Херсонської облради Владиславу Мангеру, якого підозрюють в організації вбивства активістки і радниці мера Херсона Катерини Гандзюк, третій день продовжують обирати запобіжний захід у Шевченківському районному суді Києва. Insider веде текстову онлайн-трансляцію з зали суду
03-05. Мангера арештували в залу суду і доставлять в СІЗО. Засідання завершено.
03-03. Адвокат Ільченко: «У Мангера немає таких коштів. Ми будемо залучати боргові кошти. В тому числі я позичу Владиславу Мангеру. А також будемл звертатись до тих, хто обіцяв допомогу».
02-58. Суд арештував Владислава Мангера до 3 березня із правом внесення застави. Сума застави — 2 млн 497 тис грн. Сторона обвинувачення в своєму клопотанні просила для Мангера арешт без права застави. Суддя Олександр Кіпчарський зачитав рішення на четверту добу судових засідань.
02-54. Суддя з’явився. Почав зачитувати рішення.
02-50. Секретар повідомила, що за три хвилини з’явиться суддя. Прийшли адвокати.
01-23. Суддя пішов до нарадчої кімнати для прийняття рішення по запобіжному заходу. За його словами, це займе приблизно півтори години.
01-16. Дмитро Ільченко просить відмовити у задоволенні клопотання обвинувачення, або ж призначити запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.
01-10. Адвокати по черзі виступають, підсумовуючи засідання. Оголошують ті ж самі аргументи, що і раніше про відсутність доказів причетності Мангера та відсутність його конфлікту з Катериною Гандзюк.
01-00. Суддя з’явився і повідомив, що закрита частина засідання закінчена. Прокурори виступили з проханням задовольнити клопотання сторони обвинувачення про обрання запобіжного заходу Владиславу Мангеру.
Також прокурор заявив, що до нього звернулась дружина підозрюваного Сергія Торбіна і повідомила, що не зверталась до адвоката Мурашкіна по до попомогу. Про це захисник заявляв раніше і просив прокурора відреагувати на звернення відкриттям провадження про тиск на Торбіна.
Мурашкін сказав, що це підтвердження того, що дружина Торбіна перебуває разом з ним. А також, мовляв, це може бути ознакою тиску на дружину Торбіна з боку працівників СБУ.
00-38. Через три години після закриття засідання журналістів пустили до зали. Присутні адвокати і прокурори, судді поки немає.
00-10. Дві з половиною години за закритими дверима. За цей час ніхто з учасників процесу із зали не виходив.
23-28. Поки засідання відбувається за закритими дверима, пропонуємо коротко підсумувати те, що відбувалось у суді протягом сьогоднішнього дня.
— Із самого ранку адвокати заявили про тиск на себе з боку СБУ, прослуховування своїх телефонів і вкотре попросили відкласти засідання. Цього разу для того, щоб звернутись до поліції.
— Переважну більшість часу учасники досліджували протоколи допитів інших підозрюваних у справі. До кожного протоколу адвокати мали претензії. Більшіть з них просили не долучати до справи.
— Як і вчора, адвокат Глоба заявив, що не розуміє російської мови, а саме частково російською складено протокол допиту підозрюваного Павловського. Зрештою, адвокати досягли того, що в суд викликали перекладача з російської на українську.
— Мангер та його захисник Дмитро Ільченко кілька разів заявляли про політичність справи.
— З допитів Павловського і Торбіна стало відомо, що «Миколайовичем», який за їх словами, замовив напад на Катерину Гандзюк, вони вважали саме Мангера. Адвокати вважають такі докази неналежними.
— Павловський та Торбін на допитах говорили, що мали на меті нанести Катерині лише «ушкодження середньої тяжкості».
— Свідки розповіли слідству, що Мангер зустрічався з Торбіним і вони спілкувались. На думку адвокатів, це свідчить лише про те, що вони були знайомі. Не заперечує Мангер свого знайомства і ще з одним підозрюваним Павловським. Той дзвонив Мангеру вже після свого затримання, але голова облради «не брав слухавку».
— Закрити засідання попросили прокурори, щоб не розголошувати таємницю слідства. До цього і представники прокуратури, і адвокати називали прізвища свідків у справі.
23-10. Півтори години засідання слухається в закритому режимі. Більшість журналістів залишили суд. Але дехто таки лишився.
21-40. У закритому режимі учасники будуть досліджувати відео допитів підозрюваних та свідків. Ймовірно, відразу після закінчення закритої частини суддя піде до нарадчої кімнати вирішувати питання запобіжного заходу.
21-33. Починається закрита частина засідання. Присутніх просять залишити залу.
21-32. Адвокат Мурашкін заявляє про злочин.
«Мені щойно прийшла СМС. Мені повідомили, що підозрюваному Торбіну дозволили зустрітись із жінкою і вона заявила, що Торбін сам не свій. Ми просимо з’ясувати, чому йому не дозволяють зустрітись зі своїм адвокатом.
21-26. Адвокати проводять огляд дисків, на яких запсано допити підозрюваних.
«У протоколі допиту Павловського зазначено диск «DVD-R», а в суді «DVD+R». Це не той диск, значить прокуратура обманула суд», — каже Ільченко.
Прокурор каже, що на дисках є рукописні підписи.
21-20. Владислав Мангер знову каже, що не збирається вішатись. Має на увазі, що боїться за своє життя.
21-14. Мангер каже, що ображається, коли його називають «Миколайовичем». Також додав, що знає багатьох Миколайовичів.
21-11. Мангер про Катерину Гандзюк:
«Я схожий на ідіота, який за 4 публікації буде замовляти убивство людини?»
21-08. Мангер каже, що на нього тиснула СБУ. Розповідає про злочинні угрупування, які виникли у Херсоні.
21-04. Мангер розповідає, як його призначали на посаду голови облради у 2016 році.
«Перші два місяці було залякування, були судові позови. У той час було призначено керівником СБУ в Херсонській області Данила Доценка. Мене запрошували в Київ і говорили: «Ти маєш зробити тільки одне: відмовитись від «Батьківщини»… Потім півтора роки СБУ за мною не тільки по слідах ходила, а й дивилась, що я з кишені дістаю, — розповів Мангер.
20-58. Мангер дає пояснення:
«Павловський дзвонив мені, коли вже був обвинувачений. Я знав про це і не брав слухавку».
Мангер каже, що знає Павловського як помічника народного депутата Паламарчука.
20-55. Офіціант закладу, де відпочивав Мангер, бачив Левіна і Мангера разом.
Адвокати вважають, ці покази підтверджують лише те, що Мангер і Левін були знайомими, але не те, що вони мали якісь спільні справи.
20-43. Адвокат судді: «Ви ж теж Миколайович. Якби підозрюваний сказав, що Левін говорив про суддю Кіпчарського, ви б вважали це правильним?».
20-29. Адвокат просить розглядати справу виключно за статтею «Нанесення ушкоджень середньої тяжкості».
20-24. «Жодного наміру вбивства не було. Левін хотів, щоб хлопці зробили тілесні ушкодження, мала бути рука-нога, середньої тяжкості ушкодження, а не такі наслідки. Кількість сірчаної кислоти обирав виконавець», — Торбін.
20-19. Адвокат Ільченко звертає увагу, що в допиті Торбін називає Мангера головою ОДА. Адвокат вважає, що слідчі «до останнього хотіли оголошувати підозру заступнику голови ОДА Євгену Рищуку, який також є Миколайовичем».
20-16. «Під Миколайовичем Левін мав на увазі Мангера», — Торбін.
20-14. «Коли я приїхав до них (виконавців), вони сказали, що не виходить те, що хоче замовник. У під’їзді їх хтось викрив. Вони сказали: «переходимо до іншого плану — ми її обіллємо кислотою». Я кажу: обіллєте, то й обіллєте. Вони попросили зустрітись із замовником і попросити 4 тисячі доларів».
20-12. «Він сказав, що вона всіх задовбала. Незадоволений Миколайович. Я перепитав — хто це Миколайович? Він каже: ти що не знаєш, хто такий Миколайович? Ну я так припустив, що це може бути Мангер», — Левін.
20-06. Торбін описує зустріч з Левіним:
«Він питає, чи є хтось із людей, є робота. Я питаю: яка? «Треба причинити тілесні пошкодження». Я перепитав: «кому причинити, що за тілесні ушкодження? Кому конкретніше?» Він каже: «Гандзюк». Я трохи здивувався. Потім кажу:
— А як ти собі це уявляєш? Це ж жінка?
— Ну жінка і жінка, то й що?
— Я сам цього робити не буду, у хлопців спитаю. А що по чому?
— Якщо побити, руку-ногу зламати, то пятірка. Якщо кислотою облити, то 2,5-3.
20-03. «В середині серпня вийшла випадкова зустріч з Левіним. Ми домовились переговорити. Він не хотів зустрічатись в офісі», — Торбін.
20-01. Допит Торбіна: «З Левіним у мене ніяких не було стосунків. Єдине, Левін допомагав з оформленням в Лазурному ділянки учасникам АТО».
19-54. Адвокат Глоба: «Те, що Павловський говорив лише про Миколайовичів Мангера та Ставицького, не означає, що не було інших Миколайовичів».
19-49. Адвокат Ільченко: «Мова йде не про Мангера. Можливо, з якимось Миколайовичем вони і замовляли напад».
19-45. За словами Павловського, Левін говорив, що «це ми з Миколайовичем замовили Гандзюк Торбіну».
19-31. «У нас більше не було розмов, крім Миколайовича Мангера і Ставицького», — Павловський.
19-29. «Я роблю висновки, що Левін сам по собі не міг Гандзюк замовити. Вона йому нічого не робила«, — Павловський.
19-10. Фрагмент з допиту Павловського:
«З Мангером мене познайомив Левін. Я бачився з ним один раз. Ніколи не бачив його до цього. Не знав, хто він взагалі такий. Лише по інтрнету знав, що він голова облради. Левін його називав «Миколайович».
19-03. Перекладач приступила до роботи — перекладає за прокурором частину тексту протоколу огляду відео, яка складена російською мовою.
18-55. У суді з’явилась перекладач. Адвокати сумніваються у кваліфікації перекладача. Вони просять перекладача перекладати окремі слова, зокрема «апатриїд», та «кримінальне провадження».
«Таке враження, що я на іспиті. Моя кваліфікація підтверджена дипломом», — сказала перекладач.
18-53. Засідання поновилось. Суддя задовольнив клопотання прокурорів і дослідження відео допитів Торбіна, Павловського та свідків буде відбуватись у закритому засіданні.
17-42. Суддя пішов до нарадчої кімнати.
17-37. Після перерви також має бути вирішене питання, чи можна досліджувати диск з допитом Павловського у закритому режимі, як це просила прокурор. Захист проти цього.
17-30. Прокурор подала клопотання про залучення перекладача, який забезпечить переклад протоколу опису диску з допитом підозрюваного Павловського. Суддя задовольнив клопотання. Прокурор просить перерву для появи перекладача.
17-05. Адвокати оприлюднили свою схему злочину. На їх думку, «Данил Доценко організовував незаконну вирубку лісів та замовив убивство Катерини Гандзюк». Також на думку адвокатів, саме Доценко ініціював рух «Хто замовив Катю Гандзюк» з метою посадити до в’язниці Владислава Мангера.
16-48. Адвокат Мурашкін каже, що передав базу до нападу на Катерину.
«Я відбував у відпустку до Таїланду, знаючи, що база відпочинку, яка належить моєму юридичному агентству, знаходиться під рейдерськими атаками. Я вирішив її захистити і передати на час своєї відсутності фізичній особі — пану Левіну. Він мені знайомий як мій клієнт. Я вирішив укласти договір виключно формально. Потім пан Левін зник з міста Херсону, тому я не зміг розірвати договір».
Також Мурашкін спростовує, що є радником з юридичних питань Мангера, говорячи, що голова облради є клієнтом його юридичного агентства.
16-46. Прокурор Калита:
«Після нападу на Катерину Гандзюк Владислав Мангер дав вказівку своєму раднику з юридичних питань Андрію Мурашкіну (він же захищає Мангера в суді, — ред.) передати Левіну (підозрюваний у вбивстві Гандзюк, — ред.) базу відпочинку».
16-42. Мангер каже, що не бачив постів Катерини, бо 2015 році його помічниця «забанила» сторінку Катерини Гандзюк у Фейсбуці.
16-35. Адвокати ставлять під сумнів те, що Катерина Гандзюк дійсно активно займалась розслідуванням щодо вирубки лісів. Натомість прокурори наводять пости Катерини в соціальній мережі з фактами вирубки лісу.
16-05. Всього у клопотанні прокуратури 2 томи загальним обсягом близько 500 сторінок. Нині залишилось зачитати чверть другого тому.
16-00. Три версії подальшого розвитку подій від Ільченка:
1. Обвинувачення проти Мангера знімуть після виборів.
2. Мангера посадять до СІЗО СБУ. «Там він може наче б то розкаятись і порізати собі вени. Тоді слідство закриє справу, заявивши, що в замовленні вбивства винен Мангер».
3. Прокуратура не зможе зібрати достатньо доказів проти Мангера, а відтак закриє кримінальну справу, заявивши, що вважають Мангера винним, але достатньої кількості доказів цього немає.
15-55. Адвокат Дмитро Ільченко вважає, що суд не буде розглядати справу Мангера по суті. Про це він у перерві сказав журналістам.
«Засідання по суті не відбудеться ніколи, бо все робиться перед виборами», — каже Ільченко.
15-32. За словами Ільченка, один зі свідків зазначав, що у Катерини Гандзюк був старий конфлікт з Мангером, пов’язаний із її виходом із партії «Батьківщини». Ільченко говорить, що Катерину Гандзюк виключили з «Батьківщини» через те, що вона перед виборами міського голови Херсона підтримувала іншого кандидата.
Заява Катерини Гандзюк про вихід із партії «Батьківщина» |
Ще адвокат говорить, що в самого свідка був конфлікт із Мангером. Мовляв, він знімав про Мангера критичний відеоролик, через який, за словами адвоката, його підзахисний позивався до свідка.
При цьому і адвокати, і прокурори називають прізвища свідків у відкритому судовому засіданні.
Адвокат і товариш Катерини Гандзюк Масі Найєм вчора обурювався з цього приводу.
15-26. Андрій Мурахін вважає, що затримання і оголошення підозри Мангеру викликано виборами, що наближаються:
«Ми розуміємо, що скоро вибори, ідуть акції «Хто замовив Катю Гандзюк». Але запобіжний захід не повинен залежати від політичної доцільності».
15-22. «Гандзюк конфліктувала з усіма», — каже адвокат Ільченко. Він наголошує, що згідно з протоколом допиту чергового свідка, Катерина критикувала багатьох чиновників, з якими вона могла конфліктувати.
15-01. Адвокати вважають, що в Катерини Гандзюк не було конфлікту з Мангером.
«Є різниця між критикою і конфліктом та протистоянням. Гандзюк критикувала, а що робив Мангер? Що дозволяє свідкам і обвинуваченню говорити про конфлікт?», — сказав адвокат Мурахін.
14-40. Один із свідків давав покази про те, що Павловський, Торбін та Левін обговорювали потребу «покарати» Катерину Гандзюк.
«Основні ідеї про покарання Гандзюк надходили від Павловського», — зазначаєть в протоколі допиту.
Ільченко каже, що це спростовує позицію обвинувачення щодо причетності Мангера до замовлення вбивства Катерини Гандзюк.
14-30. Прокурор наголосила, що про крадіжку у протоклі не йдеться, а лише про передачу батьком речей Катерини.
14-28. Адвокат Ільченко з приводу протоколу огляду лікарняної палати після смерті Катерини Гандзюк:
«У протоколі зазначається, що відразу після смерті Катерини, її батько Віктор Гандзюк виніс та передав її так званим друзям мобільний телефон та ноутбук, який належав Катерині Гандзюк. Я не вірю в те, що батько померлої відразу після смерті своєї доньки займався викраденням її особистих речей. Ми вважаємо, що це майно вилучили представники СБУ, щоб приховати докази причетності досмерті Гандзюк Данила Доценка».
14-19. Суддя вирішує, чи долучати до матеріалів справи покази свідка, в якого виконавці нападу на Катерину Гандзюк купляли сірчану кислоту. Згідно з показами, у нього придбали дві банки кислоти.
14-02. У Харкові під час візиту Петра Порошенка активістам поравали плакат із закресленими прізвищами голови Херсонської обласної державної адміністрації Андрія Гордєєва і його зама Євгена Ріщука, яких батько Катерини Гандзюк звинуватив у співпраці з підозрюваним у вбивстві дочки. Про це інформує «Накіпєло». Представники«Харківського антикорупційного центру« вишикувалися біля дороги з плакатами.
Коли кортеж Президента під’їжджав до будівлі філармонії, один з активістів піднявплакат. До нього підбігли кілька людей з шевронами поліції і почали виривати плакат.Коли активіст «Харківського антикорупційного центру» знову підняв плакат, люди зшевронами поліції спробували заступити.
13-55. Засідання поновилось. Адвокати не можуть розібрати почерк слідчого, який складав один з протоколів огляду. Просять прокурора зачитати документ.
13-25. Захисник Ільченко заявив, що Вікторія Калита отримує додаткові кошти у розмірі двох тисяч доларів від Генеральної прокуратури за ведення обвинувачення. А також, йому з відкритих джерел відомо, що інший прокурор у справі Петро Боян має незадекларований будинок в Португалії та відкриті проти нього кримінальні справи.
Однак, у коментарі Insider Ільченко сказав, що прямих доказів цього в адвокатів немає, а всю інформацію адвокати отримали з відкритих джерел.
«Якщо обвинувачення долучає непідтверджені відомості про володіння Мангером нерухомістю і підприємствами, ми також попросили долучити лист з інформацією з відкриих джерел», — сказав Ільченко.
13-20. Суддя оголосив перерву на 20 хвилин.
13-14. У матеріалах справи є лист контр-розвідки, що Мангер є власником більше 10 підприємств та нерухомості, зокрема закордоном.
Адвокати говорять, що ці фірми не належать Мангеру, а деякі з них не існують. Крім того, вони заявили, що з відкритих джерел їм стало відомо про те, що прокурори Боян та Калита мають відношення до корупції.
12-28. У суді продовжують ознайомлюватись із матеріалами, зокрема протоколами допиту та оголошеними підозрами іншим підозрюваним у справі вбивства Катерини Гандзюк.
Адвокати практично щодо кожного документу ставлять питання та заявляють клопотання про відмову в долученні.
12-11. Адвокат Ільченко говорить, що допит підозрюваного в нападі на Катерину Гандзюк Сергія Торбіна не міг бути записаний відразу на диск. А тому, за його словами, прокурори переписували відео з картки на диск. Відтак, стверджує захист, прокурори могли редагувати відео.
12-02. Тепер адвокати мають сумніви щодо відповідності відеокамери, на яку знімався допит. За їх словами, на «ОЛХ» вказано інші технічні характеристики, ніж у протоколі.
11-58. Адвокати проти долучення до справи протоколу опису відео, який складено російською мовою. За словами адвоката Глоби, він не достатньо володіє російською мовою, щоб сприймати зміст.
Адвокат Мурашкін сказав, що для нього це принципова позція, хоча вчора частина виступів Мурашкіна була російською мовою.
Адвокат Ільченко визнав, що це формальний привід, адже до цього суд не долучив до справи документи сторони захисту німецькою мовою.
11-45. Активіст Сергій Нікітенко відреагував на заяву адвокатів Мангера.
11-36. Суддя вніс до журналу судового засідання звернення адвокатів, однак ухвали не виніс.
11-34. Прокурори говорять, що підстав для винесення такої ухвали немає.
11-28. Адвокати заявляють, що за ними стежать працівники СБУ .
«Мені стало відомо про можливі провокації. Я помічаю осіб, які переміщуються за мною. Двоє людей вдягнені в темний одяг з характерними сумками, які використовують оперативні працівники, чергували біля місця мешкання адвокатів», — зазначив Андрій Мурашкін.
Адвокат Глоба попросив перенести засідання на завтра, щоб він міг звернутися в поліцію
«Сьогодні повз нас проїхав автомобіль і нам повідомили наступне: Хлопці, відмовтеся від справи, вас прослуховують». Фізично підтвердити я не можу. Сьогодні мені повідомили, що створено клони мобільних телефонів адвокатів і їх помічників. Такі дії є неприпустимими», — сказав Глоба.
Також адвокати просять винести ухвалу про «припинення представниками СБУ порушення прав адвокатів».
11-10. Адвокат Мангера нагадує позицію свого підзахисного. «Генерал Данило Доценко, який керував СБУ в Херсонській області, був безпосереднім керівником трагічно загиблої Катерини Гандзюк, яка була позаштатним агентом СБУ з позивним «Біата». Коли з якихось причин між паном Доценко і пані Гандзюк почали псуватися відносини, в тому числі, через те, що пані Гандзюк почала використовувати свій статус для вирішення власних питань, пан Доценко вирішив використати Катерину Гандзюк у своїй війні з правоохоронними органами Херсонської області, — заявив захисник Мангера.
11 лютого голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру оголосили підозру в організації вбивства активістки Катерини Гандзюк. Пізніше Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Мангер є замовником вбивства активістки.
За версією слідства, Мангер скоїв злочин, «керуючись особистою неприязню, що виникла у зв’язку з активною громадською діяльністю виконувача обов’язків керуючого справами виконавчого комітету Херсонської міської ради Гандзюк Катерини», яка протидіяла незаконним вирубкам лісів під прикриттям штучних підпалів та іншим незаконним діям, спрямованим на отримання «злочинних прибутків». Сам Мангер відкидає всі звинувачення Генеральної прокуратури.